Krása z přírody
                 strom
Kosmetika Nobilis Tilia Epilace cukrovou pastou Kontakt
   O cukrové pastě
   Před epilací
   Po epilaci
   Ceník
   Historie

Historie epilace

Epilace se v různých koutech světa vyvíjela velmi rozdílně. V zemích blízkého východu má epilace velmi dlouhou tradici, oproti tomu v USA a moderní Evropě je odstraňování chloupků záležitost až posledního století.

První zmínky o odstraňování chloupků můžeme najít už ve spisech z doby bronzové, ze starověkého Egypta, Mezopotámie i Řecka. Tehdy šlo spíše o hygienickou záležitost, než estetickou. Ochlupené tělo se považovalo za nečisté. V Britském muzeu můžete nalézt sbírku z Egypta z doby 1900 - 1450 let př.n.l., kde se nacházejí jakési škrabky z bronzu či mědi, pinzety a břitvy. Nejspíše náhodou přišli na fakt, že cukr velmi dobře epiluje. Cukrová pasta je nejstarší epilační hmotou, ale také nadčasovou.

strom
V Turecku, za dob Tureckého císařství, tomu nebylo o mnoho jinak. Harémy byly tehdy důležitou součástí společnosti a odstraňování chloupků cukrovou pastou se považovalo dokonce za umění.

Kolem roku 500 před naším letopočtem ve starověkém Řecku epilace přestala být výsadou králů a dostala se do všech vrstev tehdejšího obyvatelstva. Chloupky se odstraňovaly ze všech částí těla zejména kvůli hygieně. Bohatší rodiny měly své epilační specialistky, tehdy to však byly otrokyně.

Odstranění chloupků se stalo velice populární i ve starém Římě. Mladí aristokraté, kteří trávili mnoho času v lázních, rádi ukazovali své hladké nohy, které předváděli v krátkých tunikách. Pro epilace používali různé metody, vosky z pryskyřice, rozpálené skořápky a pro epilaci obočí i netopýří krev. Po pádu Římské říše byly tyto metody na poměrně dlouhou dobu zapomenuty.

Epilace znovuobjevili křesťanští rytíři z křížových výprav ve 12. a 13. století. Ti se sbližovali s místními ženami, které byly bez ochlupení. Po návratu rytíři přivezli postupy epilace obočí, podpaží a dokonce i ohanbí.

Nezávisle na těchto zemích má i epilace v Jižní Americe, zejména Brazílii, dlouhou tradici. Brazilské ženy velmi rády ukazují své tělo. To dokazují i bikiny, které se nosí při karnevalech v Riu, ty více ukazují, než schovávají. Proto si brazilské ženy začaly odstraňovat chloupky kompletně z intimních partií, ne jen oblasti třísel, jak bylo zvykem jinde. Odtud také pochází název brazilská epilace. "Módní" záležitostí se stalo odstraňování chloupků v Americe zhruba od  20. let minulého století.

Zdroj: http://www.vivabrazilsd.com/history-of-waxing